Siber Güvenlik Nedir? | WMexe | Webmaster Forumu!
Neler Yeni

Değerli ziyaretçilerimiz;

Türkiye'nin en yeni, gelişmiş, özgün ve güvenli webmaster ticaret & bilgi ağına hoşgeldiniz! Şimdiye dek internet dünyasında bir çok başarı elde etmiş projeye imza attık "MaxiForum.Net" bunlara en yakın örnek diyebiliriz. Son olarak ta WMexe.Net'i siz değerli kullanıcılarımız ile buluşturmanın mutluluğu içerisindeyiz. Sizde bu MEGA ve Stabil projenin bir parçası olmak isterseniz kolayca bize katılabilirsiniz. Saygılarımızla. WMexe

Siber Güvenlik Nedir?

[WF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güvenlik kategorisinde Garfield tarafından oluşturulan Siber Güvenlik Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 193 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güvenlik
Konu Başlığı Siber Güvenlik Nedir?
Konuyu başlatan Garfield
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Garfield

Garfield

WF / Ceo
WF Admin
Katılım
8 Nis 2020
Yaşınız
34
Konum
Kocaeli
Mesajlar
214
A.Beğeni
51
Son Görülme
Ticaret
1 /   0 /   0
Siber güvenlik; bilgisayarları ve sunucuları, mobil cihazları, elektronik sistemleri, ağları ve verileri kötü amaçlı saldırılardan koruma uygulamasıdır. Bilgi teknolojisi güvenliği veya elektronik bilgi güvenliği olarak da bilinir. Çok kapsamlı olan bu terim, bilgisayar güvenliğinden afetle mücadeleye ve son kullanıcı eğitimine kadar her şey için geçerlidir.

Siber güvenliğe yılda 13 milyar $ harcayan ABD hükümeti, siber saldırıların hızla gelişmeye devam ettiği konusunda uyarı yapmaktadır. Kötü amaçlı kodun çoğalmasıyla mücadele etmek ve erken algılamaya yardımcı olmak için Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) tüm elektronik kaynakların sürekli ve gerçek zamanlı olarak izlenmesini önermektedir.

Siber güvenlik tarafından karşı koyulan tehditler üç parçalıdır: Siber suç, finansal kazanım için sistemleri hedefleyen tekil aktörleri veya grupları içerir. Siber savaş, genellikle bilgi toplamayı içerir ve politik amaçlarla yapılır. Siber terör ise elektronik sistemlere zarar vermeyi ve paniğe veya korkuya yol açmayı amaçlar. Saldırganlar tarafından bilgisayarları veya ağları kontrol etmek için yaygın olarak kullanılan yöntemler arasında virüsler, solucanlar, casus yazılımlar ve Truva atları yer alır. Virüsler ve solucanlar kendi kendine çoğalıp dosyalara veya sistemlere zarar verebilirken casus yazılımlar ve Truva atları genellikle gizlice veri toplamak için kullanılır. Ortalama bir kullanıcı genellikle istenmeyen bir e-posta eki yoluyla ya da meşru gibi görünen ancak kötü amaçlı bir veri yükü taşıyan programları indirerek kötü amaçlı kodla temas kurar.

Son Kullanıcı Koruması
Peki siber güvenlik önlemleri kullanıcıları ve sistemleri nasıl korur?

Öncelikle siber güvenlik e-postaları, dosyaları ve diğer önemli verileri şifrelemek için kriptografik protokollere dayanır. Bu yalnızca aktarılan bilgileri korumakla kalmaz aynı zamanda kayıplara veya hırsızlığa karşı koruma sağlar. Ayrıca, son kullanıcı güvenliği yazılımları bilgisayarlardaki kötü amaçlı kod parçalarını tarar, bu kodu karantinaya alır ve ardından makineden kaldırır. Örneğin önyükleme virüsü gibi daha ciddi durumlarda bu sistemler bir bilgisayarı tamamen silebilir.

Elektronik güvenlik protokolleri, ideal olarak gerçek zamanlı olmak üzere kötü amaçlı yazılım algılamasına da odaklanır. Bunların çoğu, koda ek olarak bir programın davranışını değerlendirmek için "bulgusal analiz aracını" kullanarak her çalıştırmada şeklini değiştirebilen virüslere veya Truva atlarına karşı savunmaya yardımcı olur (polimorfik ve metamorfik kötü amaçlı yazılım). Potansiyel olarak kötü amaçlı programların kullanıcının ağından ayrı bir sanal balonda çalışmasını sağlayan güvenlik programları, yapılan işlemleri analiz edebilir ve kötü amaçlı kodun davranışına dair bilgisini artırır.

Siber güvenlik, gelişen tehditler karşısında elektronik sistemler için en iyi korumayı sunmaya odaklanan, gelişmekte olan bir disiplindir.
 

Benzer konular

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 1)


  • İpUcu

Google ads alanı