Yandex Metrica Rapor Ayarları | WMexe.Net | Webmaster Forumu!
Neler Yeni

Yandex Metrica Rapor Ayarları

[WF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Webmaster Araçları kategorisinde Quixtoid tarafından oluşturulan Yandex Metrica Rapor Ayarları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 44 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Webmaster Araçları
Konu Başlığı Yandex Metrica Rapor Ayarları
Konuyu başlatan Quixtoid
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Quixtoid

Quixtoid

Mütevelli Heyetin'den
WF Moderatör
Katılım
29 Nis 2020
Yaşınız
25
Konum
Istanbul
Mesajlar
431
A.Beğeni
2
Son Görülme
Ticaret
0 /   0 /   0
Rapor ayarları ve raporu görüntüleme
Not.
Ziyaretçilerin kişisel bilgi gizliliğine büyük önem veren Yandex.Metrica'da tüm veriler, ziyaretçilerin kişisel bilgileri olmadan toplanır. Bundan hareketle, sosyo-demografik özellikler gibi bazı veriler belirli kısıtlamalar uygulanarak kullanılabilir. Uygulanan kısıtlamalar yüzünden bu tür bilgiler, örneklemde ziyaretçi sayısı 10'dan az olduğunda görüntülenmez.

Örneğin bir günlük ziyaretçi sayısında erkek ziyaretçilerin payını öğrenmeniz gerektiğini düşünelim. Raporun oluşturulduğu an itibarıyla sitenize gelen toplam ziyaretçi sayısını 5 olarak düşünelim. Bu durumda raporda günlük ziyaretçi sayısı görüntülenecek fakat bu sayıdaki erkek ziyaretçi sayısı görüntülenmeyecektir.

Site hakkında istatistik sağlayan bir bilgilendirme aracı olan raporlar standart (otomatik oluşturulan) ve özel olmak üzere ikiye ayrılır.

Rapor, tüm ziyaretçiler arasında erkek ziyaretçi sayısı gibi özelliklere göre gruplanmış göstergeler içerir. Rapor belirli bir zaman aralığına göre oluşturulur. Varsayılan rapor süresi 1 aydır. Rapordaki bilgiler tablo ve grafik şeklinde görüntülenir.

Rapor ayarları
Rapor görüntüsünü ayarlamak için kullanacağınız araçlar ve işlevleri aşağıda sıralanır:1. Grafik türleri
Varsayılan olarak veriler çizgiler şeklinde gösterilir. Bu grafikler, gösterge dinamiğini en doğru şekilde ifade eder. Seçtiğiniz bir rapor için istediğiniz bir grafik türü kullanabilirsiniz:

 • Çizgisel grafik: Bu grafikte, ölçülen büyüklüklerin mutlak değerlerinde zaman içinde meydana gelen değişimler gösterilir.

 • Dilim grafik: Değerlerin gruplar arasındaki paylaşımını gösterir.

 • Alanlar: Büyüklükler dinamiği gösterilir (NOT: Büyüklük değerleri toplanır). Grafik, göstergede belirtilen büyüklükler için her bir zaman noktasında ziyaretlerin toplam sayısını gösterir.

 • Sütunlar: Grafikte, zaman içinde araştırılan büyüklüklerin ilişkisinde meydana gelen değişim gösterilir.

 • Harita: Grafikte dünya haritasında Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya'nın ayrıntılı haritalarında toplu veriler(toplam ve ortalama) gösterilir. Örneğin Sayfaların yüklenme süresi raporunda harita şeklindeki grafik yardımıyla sitenizin farklı coğrafi bölgeler için yanıtlama hızını analiz edebilirsiniz.
2. Segmentasyon
Segmentasyon işlemi ile raporları sadece belirli şartlara uygun ziyaretler için hazırlayabilirsiniz. Böylelikle örneğin Kaynaklar, özet raporunun verilerine bu filtreyi uygulayarak sadece tablet bilgisayar kullanan ziyaretçileri ayırtmanız mümkündür. Ayrıntılar için Verilerin segmentasyonu bölümünü inceleyin.

3. Veri hassasiyeti
Bir raporun oluşması için gereken veri hacmi çok fazlaysa bu işlem çok fazla zaman alabilir. Rapor hazırlama süresini kısaltmak üzere verilerin hepsini kullanmaktansa sadece bir kısmını (örneğin %10'unu) kullanmak mümkün. Bu değeri istediğiniz gibi ayarlamak için rapor sayfasındaki Hassasiyet butonunu tıklayın ve kaydıracın Daha çabuk ile Daha hassas seçeneklerinin arasındaki hareketiyle hassasiyet derecesini ayarlayabilirsiniz.

Başka bir rapora geçmenizle yaptığınız ayarlar kaydedilir. Kayıt işleminin yapılmasına dair bildirim notu ekranın alt kısmında görüntülenir. Ayarı isteğinize göre kaydettirebilir veya sıfırlayabilirsiniz.

4. Raporlama süresi
Raporun hazırlanması için gereken zaman aralığını (süreyi) seçebilirsiniz. Varsayılan süre 1 aydır. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihlerini belirtmek için 1589900822556.png simgesine tıklayabilirsiniz.

5. Zamana göre verilerin ayrıntıları
“Çizgiler” ve “Alanlar” grafiklerinde raporlanan süre alt aralıklara bölünerek görüntülenir. Varsayılan değer otomatiktir. Bu seçenek uygulandığında zaman aralığı, seçilen süreye ve bu süre için yeterli veri sayısına göre belirlenir. Zaman aralığınızı dakikalara, saatlere, günlere, haftalara ve aylara göre ayrıntılandırabilirsiniz.

6. İlişkilendirme modelleri
İlişkilendirme modelleri Ayrıntılar için İlişkilendirme modelleri bölümüne bakın.

7. Verilerin tabloda gösterimi
Tüm göstergeler, kullanılan işletim sistemi veya sürümü gibi belirli ortak özelliklere göre gruplanır. Bu ortak özellikler soldaki satırlar şeklinde görüntülenir:
Liste görünümü
Ağaç görünümü (yapıyı kademe kademe gösterir)

8. Boyutlar ve metrikler
Tüm raporlar, "boyut" denilen gruplara birleştirilen göstergeler (başka bir deyişle, metrikler) içerir.
Rapor oluşturmak için Boyutlar veya Metrikler olmak üzere iki butondan birine tıklayın. Açılan pencerede raporun oluşturulması için gerekli parametreleri seçin. Bu parametreler pencerenin sağında görüntülenir.
Boyut seçildiğinde yanında
simgesi görüntülenir. Bu işaret, bu bloktaki boyutlardan en az birinin raporda kullanılmakta olduğunu gösterir.
Sınırlama. Bir raporda kullanılacak boyutların sayısı 7'yi, metriklerin sayısı 10'u aşmamalıdır.

9. Grafiklerde notlar
Notlar, önemli olayları ve ilgili site istatistikleri değişikliklerini izlemenize yardımcı olur. Kendi notlarınızı oluşturabilirya da Yandex.Metrica sisteminde hazır olarak bulunanları kullanabilirsiniz. Sistem notları şunlardır:

Arayüzde görülen simgeNot grubuAçıklama
TatillerResmi tatiller, ancak Yandex.Metrica'nın bölgesini tanımlayabildiği sayaçlar için görüntülenir.
Bazen siteye gelen ziyaret sayısındaki değişim, uzun tatillerin bir sonucu olabilir. Örneğin, herhangi bir uzun tatil başlamadan önce, seyahat temalı sitelere olan ziyaretlerde artık kaydedilebilir.
Site izlemeSitenin erişilebilirlik kontrolü sonuçları.
Site, ziyaretçiler için ulaşılabilir olmadığında (örneğin sunucunun yanıtlama oranı 200 OK'den farklıysa) ve site izleme sonuçlarının bir sonraki değişiminde aktif olur.
Bu not, site ziyaretlerindeki ani düşüşleri açıklayabilir.


10. Veri güvenilirliği
Yandex.Metrica, sitenizin çalışmasıyla ilgili hesaplama metotları açısından size güvenilir ve ayrıntılı veri sağlar. Öte yandan bazı durumlarda bu veriler pratik açıdan pek kullanışlı olmayabilir. Bir örnek verelim: Sitenize sadece bir ziyaretçi gelip sayfaları 20 dk. boyunca incelemişse biçimsel açıdan bakıldığında sitenizin ortalama ziyaret süresi 20 dk. sayılır. Fakat gerçekte bu doğru değildir ve sadece bu verilere dayanarak gerçeği yansıtan bir sonuca varılamaz.
Yandex.Metrica servisi raporun bu tür yanıltıcı veriler içeren satırlarını gizlemeye olanak sağlar. Ayrıntılar için Verilerin istatistiksel güvenilirliği bölümüne bakın.

11. Hedef seçimi
Listeden daha önce oluşturulan bir hedef seçildiğinde bu hedef otomatik olarak hesaba katılarak rapor verileri güncellenir. Listedeki hedefler, dönüşüm hedefleri ve yönlendirme hedefleri olmak üzere amacına göre gruplanmıştır. Ayrıntılar için bkz. Amaç nedir? Hedef türleri.
","hasTopCallout":false,"hasBottomCallout":false,"areas":[{"shape":"rect","alt":"","coords":[12,38,261,71],"isNumeric":false}]}}">
1589900705560.png

12. Rakamsal göstergelerin ayarlanması
Yandex.Metrica aracılığıyla istatistiklerin görüntülenmesi için kıyaslama kriteri olarak kullanmak istediğiniz değeri belirtebilirsiniz. Örneğin raporda hemen çıkma oranı %50'den fazla olan sayfalarla ilgili bilginin görüntülenmesi gerektiğini düşünelim. İlgili değerleri elemek için 1589900702638.png simgesini tıklayın. Bu durumda raporunuzda ancak arama satırında belirttiğiniz bir koşula uygun olan boyut değerleri (satırlar) görüntülenecektir.
1589900698278.png

13. Verilerin grafikte görüntülenmesi
Varsayılan olarak grafikte veri sıralaması için kriter olarak kullanılan göstergenin değerleri görüntülenir. Veri sıralama kriteri olarak raporda mevcut olan başka bir gösterge kullanmak istediğinizde 1589900695349.png simgesine tıklayarak grafiği yeniden oluşturabilirsiniz.

14. Verilerin belirli bir göstergeye göre sıralanması
Varsayılan olarak rapordaki veriler, ziyaretler gibi ilk göstergeye göre sıralanır. İstediğiniz başka bir göstergeye tıklayarak sıralamayı buna göre yeniden düzenleyebilirsiniz.


Rapor oluşturma

 1. Raporlar → Raporlarım menü öğesini seçin ve 1589900684899.png simgesine tıklayın. Varsayılan olarak yeni rapor Kaynaklar: Özet türünde oluşur.

 2. Şimdi bu raporda gerekli değişiklikleri yapın. Kendi raporlarınızı, standart raporlarda değişiklikler yaparak oluşturmanızı öneririz.

 3. Raporu kaydedin:

  • Raporu eski adıyla kaydetmek için Kaydet butonuna tıklayın,

  • Raporu yeni bir adla kaydetmek için 1589900676187.png butonuna tıklayın ve Farklı kaydet işlemini seçin.
  Açılan pencerede raporun adını yazın. Kaydedilen rapora Raporlarım sayfasından erişilebilir.

Raporlara uygulanabilen işlemler
Raporun istediğiniz formatta dışa aktarımı
Raporu PDF, XLSX veya CSV formatında dışa aktarmak için 1589900680029.png butonuna tıklayın. Bu şekilde seçtiğiniz formattaki dosyaya raporun ilk 100.000 satırı yüklenecektir.
Raporun adını değiştirme
Kaydedilmiş bir raporun adını değiştirmek için 1589900672940.png butonuna tıklayın ve Yeniden adlandır eylemini seçin. Açılan pencereye raporun yeni adını yazıp Kaydet butonuna tıklayın.
Raporu silme
Kaydedilmiş bir raporu silmek için 1589900671119.png butonuna tıklayın ve Sil eylemini seçin. LÜTFEN DİKKAT! Silmiş olduğunuz raporu kurtaramazsınız.
 

Benzer konular

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 1)


 • İpUcu

Google ads alanı